23948sdkhjf

Ny dagligvarebutik åbner i Gartnervangen

Det bliver formentlig en Rema 1000, der snart kan slå dørene op for kunder i Rønne
Klaus Cardél, der er udviklingschef i den erhvervsdrivende fond KFI, bekræfter, at der snart åbner en ny dagligvarebutik i Gartnervangen i Rønne. Det skriver Bornholms Tidende.

KFI ejer bygningen, som senest har huset Eurospar, og man er nu nået til enighed med en operatør om at udleje bygningen. Der mangler dog stadig en underskrift.

Ifølge Bornholms Tidendes oplysninger er det Rema 1000, der åbner i Gartnervangen, men det kan endnu ikke bekræftes fra discountkædens side.

Det er Reitan Ejendomsudvikling, der står for etablering af Rema 1000s butikker, og her vil administrerende direktør Jan Poulsen hverken be- eller afkræfte.

- Jeg vil gerne fastholde, at vi kommer til at åbne fem butikker på Bornholm, og at minimum de to kommer til at ligge i Rønne. Vi kommer til at åbne ved rundkørslen - og måske også i Gartnervangen, siger Jan Poulsen til Bornholms Tidende.
Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.094